Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (793) z dnia 10.01.2013
Wynagrodzenie chorobowe tylko za wykorzystane dni zaświadczenia lekarskiego
Pracownik otrzymał zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy na okres 10 dni. Pomimo tego nie zaprzestał świadczenia pracy i przepracował jeszcze 4 dni. Nieobecność w pracy z powodu choroby wyniosła 6 dni. Czy należy uznać, że pracownik utracił prawo do wynagrodzenia chorobowego za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy?
Nie. Za 4 dni orzeczonej niezdolności do pracy, w których pracownik świadczył pracę, pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie za pracę. Pozostałe dni orzeczonej niezdolności uprawniają pracownika do wynagrodzenia (lub zasiłku) chorobowego.
Zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy, za pracę wykonaną pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Natomiast za dni niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. W myśl art. 92 K.p., pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za pierwsze 33 dni (14 dni) niezdolności do pracy trwającej w roku kalendarzowym. Jeżeli w roku kalendarzowym pracownik wykorzystał ten okres, to za dni choroby przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego.
Przepis art. 17 ustawy zasiłkowej stanowi, że w okresie orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik nie może wykonywać pracy zarobkowej ani wykorzystywać zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Takie postępowanie skutkuje utratą prawa do zasiłku (odpowiednio wynagrodzenia) chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, w trakcie którego czynności te były wykonywane. Przepisy ustawy zasiłkowej nie przewidują możliwości skrócenia przez lekarza leczącego okresu, na który wcześniej wystawił zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy (taką możliwość posiada lekarz orzecznik ZUS - art. 59 ust. 7 ustawy zasiłkowej). Należy jednak stwierdzić, że pracownik, który nie przerwał świadczenia pracy po uzyskaniu od lekarza zaświadczenia ZUS ZLA, nie korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Dlatego też nie nabywa prawa do wynagrodzenia chorobowego w dniach świadczenia pracy, bowiem za te dni nabywa prawo do wynagrodzenia za pracę.
Jeżeli więc pracownik przerwał świadczenie pracy kilka dni po uzyskaniu od lekarza zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, to prawo do wynagrodzenia chorobowego (odpowiednio zasiłku) przysługuje mu tylko za wykorzystane dni tego zaświadczenia.
Gdyby jednak w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracownik świadczył pracę na rzecz innego pracodawcy, to utraciłby prawo do wynagrodzenia (zasiłku) chorobowego za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|