Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (342) z dnia 10.06.2013
Dni wolne a wynagrodzenie w stawce miesięcznej
Pracownik zatrudniony od 1 czerwca br. w organizacji od poniedziałku do piątku jest wynagradzany stawką miesięczną. Jak obliczyć wynagrodzenie za ten miesiąc, biorąc pod uwagę, że pierwszym dniem roboczym był 3 czerwca?
Po przepracowaniu wszystkich godzin rozkładowych pracownikowi będzie przysługiwało pełne wynagrodzenie miesięczne.
Kwestie wynagrodzenia za pracę zostały uregulowane w Dziale trzecim Kodeksu pracy "Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia". Uwzględniają one podstawową zasadę odpłatności pracy (art. 22 § 1 K.p.) oraz regułę wynikającą z art. 80 K.p., według której pracownikowi należy się wynagrodzenie za pracę wykonaną. Ustawodawca nie narzucił pracodawcy sposobu wynagradzania, który podejmuje decyzję w tej sprawie przy uwzględnieniu specyfiki zakładu pracy. Najczęściej stosowanym jest wynagrodzenie czasowe, według stawki za jedną godzinę albo miesięczne. Pracownik wynagradzany według tego systemu niezależnie od wydajności pracy otrzymuje tę samą stawkę za każdą godzinę (miesiąc) pracy. Wynagrodzenie godzinowe wobec wahań liczby godzin pracy w poszczególnych miesiącach prowadzi do zróżnicowanego wynagrodzenia w każdym z nich, natomiast miesięczne ma charakter stały, niezależny od liczby roboczogodzin w danym miesiącu kalendarzowym. Jeżeli pracownik przepracuje wszystkie godziny rozkładowe, to niezależnie od tego ile ich w danym miesiącu przypada, otrzymuje pełną stawkę zagwarantowaną w umowie. Tylko nieprzepracowanie części godzin obliguje do pomniejszenia tego wynagrodzenia.
Obliczeń w przypadku nieprzepracowania pełnego miesiąca w związku z zatrudnieniem (lub jego ustaniem) w trakcie miesiąca dokonuje się na zasadach określonych w § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy… (Dz. U. nr 62, poz. 289 z późn. zm.), dalej rozporządzenia o wynagrodzeniu. W tym celu miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy. Tak obliczoną kwotę odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. Dni wolne nie mają zatem wpływu na wynagrodzenie stałe miesięczne.
Przykład |
Pracodawca stosuje system podstawowy czasu pracy (od poniedziałku do piątku, po 8 godz. dziennie) w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym. Pracownicy są wynagradzani według stałych stawek miesięcznych. W okresie rozliczeniowym maj - sierpień 2013 r. powinni oni przepracować w poszczególnych miesiącach odpowiednio: 160 godzin, 160 godzin, 184 godziny i 168 godzin. Przy wypracowaniu wszystkich godzin rozkładowych, w każdym z tych miesięcy pracownicy otrzymają pełne wynagrodzenie miesięczne.
W dniu 1 czerwca 2013 r. pracodawca zatrudnił nowego pracownika. Ponieważ pierwsze dwa dni (1 i 2 czerwca 2013 r.) były dla niego wolne, faktyczną pracę rozpoczął 3 czerwca br. Niezależnie od powyższego wypracuje pełny obowiązujący w tym miesiącu wymiar, zatem otrzyma pełne wynagrodzenie miesięczne.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|