Gazeta Podatkowa nr 66 (1003) z dnia 19.08.2013
Ustalanie wynagrodzenia za czas szkolenia bhp
Nowo zatrudniani pracownicy przechodzą wstępne szkolenie w zakresie bhp. W trakcie dalszej pracy zapewniamy im szkolenia okresowe bhp. Odbywają się one w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika za czas spędzony na tych szkoleniach?
Szkolenia z zakresu bhp przed dopuszczeniem do pracy oraz okresowe, zgodnie z art. 2373 § 3 K.p., odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Oznacza to, że czas szkolenia bhp podlega wliczeniu do czasu pracy pracownika z prawem do wynagrodzenia.
W niektórych przepisach ustawodawca wprost ustanowił, że za czas niewykonywania pracy lub za czas zwolnienia z pracy z określonych przyczyn pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Takie regulacje zawarte są w art. 37 i 229 § 3 K.p. Pierwszy przepis dotyczy zwolnienia od pracy na 2 lub 3 dni w czasie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia w celu poszukiwania pracy, a drugi wykonywania okresowych i kontrolnych badań lekarskich.
Mają wówczas zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 62, poz. 289 ze zm.). W myśl § 5 wymienionego aktu prawnego, przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas jej niewykonywania, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Jednakże składniki ustalane w wysokości przeciętnej (o ile takie przysługują pracownikowi) oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.
Wobec braku oddzielnych regulacji odnośnie sposobu ustalania wynagrodzenia pracownika za czas odbywania szkoleń z zakresu bhp i obowiązywania zasady, że odbywają się one w czasie pracy, należy uznać, iż pracownik za czas szkolenia ma prawo do swojego normalnego wynagrodzenia. W zależności od sposobu wynagradzania pracownika przysługuje mu wynagrodzenie zasadnicze oraz wszelkie dodatkowe składniki, takie jak np. dodatek stażowy czy premia.
Czas spędzony przez pracownika na szkoleniach w zakresie bhp prowadzonych przez pracodawcę traktuje się jak czas przepracowany.
Gdyby czas szkolenia wstępnego lub okresowego w zakresie bhp przypadał poza czasem rozkładowej pracy pracownika lub w dniu dla niego wolnym od pracy, może wystąpić przekroczenie norm czasu pracy. W takim przypadku będzie zachodziła konieczność rekompensaty powstałych nadgodzin albo poprzez wypłatę wynagrodzenia wraz z odpowiednim dodatkiem albo poprzez udzielenie czasu wolnego.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|