Gazeta Podatkowa nr 91 (1028) z dnia 14.11.2013
Odszkodowanie z powodu natychmiastowego rozwiązania umowy
Problemy finansowe wpłynęły na wypłatę wynagrodzeń z miesięcznym opóźnieniem. Taka sytuacja miała miejsce kilka razy w bieżącym roku. Jeden z pracowników rozwiązał z tego względu bez wypowiedzenia stosunek pracy i domaga się odszkodowania. Czy słusznie?
TAK. Pracownik ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli pracodawca dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków względem niego. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa została zawarta na czas określony albo na czas wykonania określonej pracy - za okres 2 tygodni (art. 55 § 11 K.p.).
W myśl art. 86 § 1 K.p. pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonym w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. "Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całego należnego wynagrodzenia, narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej (…)". Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 listopada 2008 r., sygn. akt III UK 57/08. Natomiast w wyroku z dnia 10 maja 2012 r., sygn. akt II PK 220/11, Sąd Najwyższy orzekł, że: "1. Wypłata wynagrodzenia jest jednym z głównych elementów treści stosunku pracy i podstawowym obowiązkiem pracodawcy. 2. Naruszeniu podstawowych obowiązków pracodawcy można przypisać znamię ciężkości, nawet jeżeli nie działał w złej wierzenie ani nie zachowywał się rażąco niedbale".
W omawianej sytuacji powtarzające się nieterminowe wypłacanie wynagrodzenia nosi znamiona ciężkiego naruszenia obowiązków wobec pracownika. "Dyscyplinarka" dla pracodawcy w takim przypadku obliguje go do wypłaty odszkodowania.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|