Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (359) z dnia 1.03.2014
Wypłata osobom uprawnionym nagrody jubileuszowej po śmierci pracownika
W lutym 2014 r. pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 30 lat pracy. Przed przekazaniem kwoty nagrody na jego rachunek bankowy, pracownik zmarł wskutek wypadku komunikacyjnego. Wdowa po nim zwróciła się do pracodawcy o wypłacenie należnej zmarłemu nagrody jubileuszowej. Czy jej żądanie jest uzasadnione, a jeśli tak, to czy ma również prawo do odprawy pośmiertnej?
Rodzina zmarłego pracownika ma prawo zarówno do nagrody jubileuszowej, jak i do odprawy.
Uprawnienie do nagrody jubileuszowej nie ma charakteru powszechnego. Przysługuje ona bowiem tylko tym pracownikom, dla których takie świadczenie przewidziano w normach branżowych lub w przepisach zakładowych. Nagroda jubileuszowa powinna zostać wypłacona niezwłocznie po uzyskaniu przez pracownika do niej prawa, czyli z upływem wymaganego okresu. W razie opóźnienia w jej wypłacie, pracownik może domagać się zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie w oparciu o art. 481 K.c.
Ważne: Z dniem śmierci pracownika umowa o pracę wygasa. Jednak prawo do należnych zmarłemu świadczeń majątkowych ze stosunku pracy w równych częściach przechodzi na jego małżonka oraz inne osoby spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej zgodnie z przepisami o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 631 § 2 K.p.). |
Zaznaczyć należy, że prawo małżonka zmarłego pracownika nie jest uzależnione od tego czy ma on uprawnienia do renty rodzinnej po zmarłym. Decydujące znaczenie ma fakt pozostawania w związku małżeńskim w chwili śmierci pracownika. Jeżeli po zmarłym pracowniku brak jest osób wymienionych powyżej, to wówczas świadczenia te wchodzą w skład spadku i są wypłacane spadkobiercom. Chodzi tu o osoby wskazane w postanowieniu sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym pracowniku lub w notarialnym poświadczeniu dziedziczenia (art. 1025 § 2 K.c.). W przypadku, gdy pracodawca odmawia osobom uprawnionym wypłacenia należnej zmarłemu nagrody jubileuszowej, mogą one dochodzić jej zapłaty przed sądem pracy.
Prawo do nagrody jubileuszowej jako świadczenia ze stosunku pracy ulega ogólnemu terminowi przedawnienia, z upływem 3 lat od dnia wymagalności (art. 291 § 1 K.p.). Zatem od dnia, w którym upłynął okres zatrudnienia uprawniający pracownika do otrzymania nagrody jubileuszowej zaczyna biec trzyletni termin przedawnienia. Dotyczy to także roszczeń członków rodziny zmarłego pracownika.
Wyjaśniamy, że uprawnienie członków rodziny zmarłego pracownika do przysługującej mu nagrody jubileuszowej jest niezależne od ich prawa do odprawy pośmiertnej. Odprawa ta jest bowiem odrębnym świadczeniem uregulowanym w art. 93 § 1 K.p. Według powołanego przepisu, w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Wysokość tej odprawy określa art. 93 § 2 K.p. i zależy od długości okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|