Gazeta Podatkowa nr 44 (1085) z dnia 2.06.2014
Obliczanie zakładowej odprawy emerytalno-rentowej
W naszej firmie od 2003 r. obowiązuje układ zbiorowy pracy, przewidujący jednomiesięczne odprawy emerytalno-rentowe. Mogą być one podwyższone do 6-krotności średniego wynagrodzenia. Średnie wynagrodzenie, zgodnie z układem, to przeciętne wynagrodzenie wszystkich pracowników, bez nagrody z zysku i dodatku stażowego, nagród jednorazowych, gratyfikacji, odpraw oraz dodatku indywidualnego, obliczane z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy. Odprawę naliczamy sumując iloczyn stawki godzinowej i 168 godz. (stanowiących średnią miesięczną liczbę godzin pracy) z dodatkiem stażowym. Czy jest to prawidłowe?
Odprawa emerytalno-rentowa jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym przysługującym pracownikom na podstawie art. 921 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) i odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu. Postanowienia m.in. przepisów zakładowych mogą ustalić ją na wyższym poziomie, nie mogą natomiast być dla pracowników mniej korzystne niż przepisy prawa pracy, a jeżeli odbiegają na niekorzyść są nieważne. W ich miejsce stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy (art. 18 § 1 i 2 K.p.).
Sposób ustalenia odprawy emerytalno-rentowej określa § 2 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia… (Dz. U. z 1996 r. nr 62, poz. 289 ze zm.). Stanowi on, że w celu obliczania odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop. W dalszej kolejności niezbędne jest więc zastosowanie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego… (Dz. U. z 1997 r. nr 2, poz. 14 ze zm.). Zgodnie z § 16 ust. 1 tego aktu prawnego, składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc (tzw. zmienne miesięczne), wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy, uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu. Do składników tych zalicza się m.in. wynagrodzenie godzinowe.
Odnosząc te regulacje do sposobu obliczania odprawy emerytalno-rentowej w firmie, o której mowa w pytaniu, należy stwierdzić, że zakład postępuje nieprawidłowo. Składniki zmienne powinny być ustalone w średniej wysokości z 3 miesięcy poprzedzających nabycie prawa do odprawy, a nie na podstawie średniej liczby godzin pracy w miesiącu. Tak ustalone przeciętne miesięczne wynagrodzenie (jak ekwiwalent) stanowi podstawę odprawy. Na mocy przepisów zakładowych możliwe jest zwiększenie takiej odprawy, na warunkach i do wysokości określonych w tych przepisach. W omawianym przypadku nie może ona przekroczyć 6-krotności średniego wynagrodzenia zdefiniowanego w układzie zbiorowym pracy.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|